Aktuality

Máj 2024  

23. 5. 2024 – Dnes dorazil na naše PDP Kežmarok plemenný býk DENIS z družstva Čereňany. Ďakujeme za krásneho býčka.

  • Býček sa narodil  9. 2. 2023. 
  • Otec Daily DLL-511 v štátnom registri.
  • Matka 813142986, nadojila 11 433 l prvá laktácia, 13 991 l druhá laktácia, 14 888 l tretia laktácia.

21. 5. 2024 – Frézovanie podláh v maštali pre dojnice. Budú protišmykové, pre bezpečný pohyb kráv. Fotografie z frézovania:

 

16. 5. 2024 –  V rámci celoslovenskej súťaže MLADÝ EKOFARMÁR sa na našom PDP Kežmarok uskutočnila praktická časť – dojenie dojníc. Súťaž dokumentovala aj televízia JOJ a Kežmarská TV. Fotografie zo súťaže sme prevzali z KTV. Ďakujeme.

7. 5 . 2024 – Pre zlepšenie welfare našich dojníc sme urobili oplôtok.  Pekné fotky zachytávajú nielen oplôtok, ale aj naše kravičky s Vysokými Tatrami v pozadí.

Apríl 2024 – Uznávanie šľachtiteľského chovu na PDP Kežmarok

Dňa 25. 4. 2024  – Schvaľovacia komisia odovzdala nášmu PDP Kežmarok Uznávacie pokračovanie šľachtiteľského chovu slovenského strakatého plemena. V komisii boli zastúpení: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Zväz chovateľov strakatého dobytka, veterinári, plemenárske služby. Odovzdávania sa zúčastnili inseminátori a pracovníci PDP Kežmarok a kolegovia z firiem ktoré s nami spolupracujú BioServis, Vojenské lesy a majetky SR š.p, SANO, DSM, CRV.

Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka – družstvo citujem: „Dnes uznávanie šľachtiteľského chovu na PDP Kežmarok. Vynikajúci chovateľ spod Tatier. Za posledných 5 rokov zvýšil úžitkovosť svojich kráv o viac ako 3000 kg mlieka. Momentálne atakujú 9000 kg mlieka. Genomická selekcia samozrejmosťou. Gratulujeme k skvelým výsledkom a prajeme veľa úspechov v ďalších rokoch.“

Video: V obkľúčení krásnymi jalovičkami na PDP Kežmarok              https://fb.watch/rH8AFDaw0U/

Fotografie z Uznávania šľachtiteľského chovu

Február 2024 – Aktualizovaná Tabuľka úžitkovosti dojníc za rok 2023

Február 2024 –  Miestnosť pripravená na pedikúru pre naše „dievčatá“, aj s novou klientkou na fixáciu zvierat, aby sa nezranili. 

  • Krátke videá  Pedikúra našich „dievčat“. Pohoda na prvom mieste. Ošetrovatelia si tiež pochvaľujú novinku, ktorá pristála na našom družstve. Takto pomáha nová technológia aj chovateľom. 

              

  • Začali sme robiť dezinfekciu. Vápnime ležoviská ako prevencia proti mastitíde, aj vlkosť sťahuje.
  • Prišla nám nová fixačná klietka na pedikúru pre dobytok. Pre zvýšené pohodlie dojníc aj ošetrovateľov plne elektrická.

November 2023 – Na naše PDP Kežmarok prišiel nový kŕmny voz KUHN, ktorý uľahčí prácu našim pracovníkom pri kŕmení kravičiek.

 

27. 9. 2023 –  Dnes zasadalo predstavenstvo Zväzu chovateľov slovenského strakatého dobytka – družstvo na našom  PDP Kežmarok. Napísali o nás: „Vynikajúci, stále napredujúci chovateľ spod Tatier. Ďakujeme za vynikajúce podmienky, ktoré nám vytvorili.“ „Ďakujeme, že ste nás poctili svojou návštevou“…hovorí hlavný zootechnik Ing. Marek Benč. Príspevok a fotografie z prehliadky nášho družstva, ktoré zverejnil Zväz na svojom facebookovom profile nájdete tu.

21. 9. 2023 – Naše PDP Kežmarok sa zúčastnilo dňa 21. 9. 2023 v priestoroch Masarykovho dvora vo Vígľaši druhého ročníka Národného šampionátu – Simmental Cup, ktorý zorganizoval Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka.  Výstavy sa zúčastnili naše 3 kravičky spolu s vodičmi Fedoriková Dominika, Čupka Ondrej, Kaňa Vladimír. Naše kravičky boli zaradené do kategórií:  dve prvôstky a jedna po druhej laktácii. Celkovo bolo zúčastnených 42 dojníc z podnikov z celého Slovenska. Zo šampionátu sme si nedoniesli cenu, ale cenné skúsenosti do ďalšej našej práce. Aktuality z výstavy si môžete pozrieť na https://www.simmental.sk/zvaz/aktuality.html

Fotografie z Národného šampionátu

Príprava na šampionát

Vodiči kravičiek

 

Vladimír Kaňa

Ondrej Čupka

Dominika Fedoriková

Údaje o súťažiacich kravičkách

 

Napísali o nás: 21. 9. 2023  Článok s predsedom PDP Kežmarok Ing. Vladimírom Baranom na polnoinfo.sk, pozrieť si môžete tu: V Kežmarku vychádzajú dobre s pôdou aj kolegami

31. 7. 2023 – Nový traktor dorazil: Dnes nám dorazila nová posila do živočíšnej výroby, ktorá sa bude starať o ešte kvalitnejšie kŕmenie dojníc.

30. 6. 2023 – Presun 308 ks zvierat z Huberta na Volaren v Levočskej doline. Fotografie z presunu zvierat

Video: “ Traja malí štvornohí pomocníci zháňajú kravy do hromady“

15. 6. 2023 – Trojčatá: „Máme 82 dní, sme zase spolu a tešíme sa dobrému zdraviu“.

HORÚCA SPRÁVA Na našom PDP Kežmarok sa dňa 25. 3. 2023 narodili trojčatá – dve jalovičky a jeden býček. Matka: slovenská strakatá, 4. pôrod, celoživotný nádoj 31 514 l mlieka. Otec: Roller.  

  

Teliatka trojičky so šťastnou mamou 

Teliatka sú krásne a života schopné. Ich mama aj my sa o teliatka postaráme, aby z nich vyrástli zdravé dospelé kravičky a býček.

A takto už pózujú aj bez dozoru starostlivej maminy

Ako rastú naše teliatka trojičky nájdete tu

Farmárska revue 21. 1. 2023: ( PDP Kežmarok,  Ing. Marek Benč – vedúci útvaru ŽV a Ing. Vladimír Baran – predseda družstva ) Genomika v chove dojníc    video z Farmárskej revue

Naše PDP Kežmarok sa zúčastnilo dňa 6. mája 2022 Národného šampionátu – Simmental Cup v Nestville parku Hniezdne. Hoci naše kravičky nezískali cenu, priniesli sme si odtiaľ veľa podnetov pre zlepšenie našej práce s týmto plemenom.

Ďalšie fotky z Národného šampionátu sú v časti Živočíšna výroba.

Napísali o nás

  • Prepojenie na články:

7. decembra 2022 – Budúcnosti sa obávajú napriek tomu, že na podporách dostali toľko, ako spolu za štyri roky

25. apríla 2022 – Vtáka poznáš po perí a jalovicu podľa chlpu z chvosta

27. septembra 2021 – Dcéry býka RASTHOF z PDP Kežmarok na výstave v Prešove

Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka