Rok 2024

Máj 2024 

23. 5. 2024 – Dnes dorazil na naše PDP Kežmarok plemenný býk DENIS z družstva Čereňany. Ďakujeme za krásneho býčka.

  • Býček sa narodil  9. 2. 2023. 
  • Otec Daily DLL-511 v štátnom registri.
  • Matka 813142986, nadojila 11 433 l prvá laktácia, 13 991 l druhá laktácia, 14 888 l tretia laktácia.

21. 5. 2024 – Frézovanie podláh v maštali pre dojnice. Budú protišmykové, pre bezpečný pohyb kráv. Fotografie z frézovania:

                

16. 5. 2024 –  V rámci celoslovenskej súťaže MLADÝ EKOFARMÁR sa na našom PDP Kežmarok uskutočnila praktická časť – dojenie dojníc. Súťaž dokumentovala aj televízia JOJ a Kežmarská TV. Fotografie zo súťaže sme prevzali z KTV. Ďakujeme.

7. 5. 2024 – Pre zlepšenie welfare našich dojníc sme urobili oplôtok.  Pekné fotky zachytávajú nielen oplôtok, ale aj naše kravičky s Vysokými Tatrami v pozadí.

Apríl 2024 – Uznávanie šľachtiteľského chovu na PDP Kežmarok

Dňa 25. 4. 2024  – Schvaľovacia komisia odovzdala nášmu PDP Kežmarok Uznávacie pokračovanie šľachtiteľského chovu slovenského strakatého plemena. V komisii boli zastúpení: Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, Zväz chovateľov strakatého dobytka, veterinári, plemenárske služby. Odovzdávania sa zúčastnili inseminátori a pracovníci PDP Kežmarok a kolegovia z firiem ktoré s nami spolupracujú BioServis, Vojenské lesy a majetky SR š.p, SANO, DSM, CRV.

Zväz chovateľov slovenského strakatého dobytka – družstvo citujem: „Dnes uznávanie šľachtiteľského chovu na PDP Kežmarok. Vynikajúci chovateľ spod Tatier. Za posledných 5 rokov zvýšil úžitkovosť svojich kráv o viac ako 3000 kg mlieka. Momentálne atakujú 9000 kg mlieka. Genomická selekcia samozrejmosťou. Gratulujeme k skvelým výsledkom a prajeme veľa úspechov v ďalších rokoch.“

Video: V obkľúčení krásnymi jalovičkami na PDP Kežmarok                          https://fb.watch/rH8AFDaw0U/

Fotografie z Uznávania šľachtiteľského chovu 

Aktualizovaná Tabuľka úžitkovosti dojníc za rok 2023

Február 2024 – Miestnosť pripravená na pedikúru pre naše „dievčatá“, aj s novou klientkou na fixáciu zvierat, aby sa nezranili. 

  • Krátke videá  Pedikúra našich „dievčat“. Pohoda na prvom mieste. Ošetrovatelia si tiež pochvaľujú novinku, ktorá pristála na našom družstve. Takto pomáha nová technológia aj chovateľom. Zaškolenie použitia klietky bolo perfektné od pracovníka firmy „VVS na farme vo forme“.  Vo videách sú praktické ukážky použitia klietky.

            

  • Začali sme robiť dezinfekciu.  Vápnime ležoviská ako prevencia proti mastitíde, aj vlhkosť sťahuje.
  • Prišla nám nová fixačná klietka na pedikúru pre dobytok. Pre zvýšené pohodlie dojníc aj ošetrovateľov plne elektrická.